The teachers and staff at Stanborough are unique in their dedication to the holistic development of their pupils. All staff at the school hold university degrees or equivalent professional qualifications. With a teacher/student ratio of 1:8, the Stanborough experience allows teachers to give close, individual attention to each student. Teachers are perceptive to the talents and interests of their students and seek ways to help them grow to their full potential.

Reflecting the international composition of the student body, the staff team at Stanborough is similarly international. A considerable amount of both day and boarding school staff are at least bi-lingual and have considerable international work experience.

Senior Leadership, SENCO and DSL:

    Kaz James

    Interim Headteacher

    BSc, Applied Sports Science, PGCE, Msc & National Professional Qualification for Headship (NPQH), QTS

      Eileen Hussey

      Assistant Head, SLT-Curriculum, Acting DSL

      BA English with minors in Business Administration & RE, PGCE, QTS, Diploma in Personnel Management, M. Ed Leadership and Management

        Alicea Anderson

        SLT-Pastoral Lead, Deputy DSL

        Associate Degree Biological Science/bachelor's degree in Biological Science

          Emmanuel Amo-Adjei

          Deputy SENCO Acting

          MA Public Administration, BA (Hons) Geography (Ghana), MA Human Resource Management (London), PGCE, QTS

            Krishtee Gengan

            SENCO

            MSc, (CNAA) MIBIOL, HND Applied Biology (Microbiology), Cert in Education

              Courtney Prince

              Head of Boarding School, DSL

              International Shipping Logistics

              Administration:

                Anna Papaioannou

                Admin to Headteacher, EAL, International Programme Co-ordinator

                BA in English, CELTA

                  Mirian Kesheshian

                  Registrar

                  Bachelor of Languages and Literature, Diploma of Higher Education Nursing

                    Janice Davis

                    School Receptionist, First Aider and cashier

                      Milimo Mumbo

                      Finance

                      MBA

                        Giles Barham

                        Finance

                        FCCA, Dip CII, MSc Entrepreneurship, Science and Technology, BSc Business Management, BSc Applied Accountancy

                          Daniel Hopa

                          IT Manager

                          MSc of Control Engineering with Specialisation in Technical IT (Poland), Electronics Technician - Electronics and Cooling System School

                            Judy Clements

                            School Board Chair

                            OBE

                              Jose Manuel Gil Munoz

                              Technician

                              Environmental Science BSc Degree (England), Training Course for Teachers of Spanish as a Foreign Language (Madrid)

                                Pauline Okelo

                                Librarian, Humanities Teacher

                                Bachelor of Education (ARTS), Level 4 Award in Preparing to Teach in the Lifelong Learning Sector

                                Maintenance Team:

                                  Dimitar Odrinski

                                  Maintenance Manager

                                    Enio Severi

                                    Maintenance Assistant

                                      Jenny Hughes

                                      Cleaner

                                        Olga Kolarova

                                        Cleaner

                                          Wendy Montague

                                          Cleaner

                                            Ivan Radilov

                                            Cleaner

                                              Music Staff (From the School of Music):

                                                Ji-Eun Ahn

                                                Head of School of Music

                                                BA Music (Seoul), OTTP, NQT

                                                  Ji Ae Ahn

                                                  Piano

                                                  BMus (Hons), PGdip, PGdip (adv.), MMus

                                                    Ji Hee Ahn

                                                    Cello

                                                    BMus(hons), PGDip, LTCL, MPerf

                                                      Samuel Mallia

                                                      Woodwind

                                                        Anna Golebiowski

                                                        Classical Guitar

                                                        BA

                                                            Jonathan Munn

                                                            Brass

                                                            Hons

                                                            Teaching Staff:

                                                              Ji-Eun Ahn

                                                              Music (KS3 and GCSE), Year 9 Co-form Tutor, Faculty Head Music, Head of School of Music

                                                              BA Music (Seoul), OTTP, NQT

                                                                Emmanuel Amo-Adjei

                                                                History (GCSE), Geography (KS3 and GCSE), Year 11 Form Tutor, Faculty Head, Teacher representative School Board, Deputy SENCO

                                                                MA Public Administration, BA (Hons) Geography (Ghana), MA Human Resource Management, PGCE, QTS

                                                                  Alicea Anderson

                                                                  Chemistry (KS3 and GCSE), Home Economics (KS3), SLT, Pastoral Lead, Faculty Head Chemistry

                                                                  Associate Degree Biological Science/bachelor's degree in Biological Science

                                                                    Lisa Brambilla

                                                                    Mathematics, KS3 and GCSE, Year 11 Co-form Tutor

                                                                    BA Physics (Milan), PGCE, QTS

                                                                      Felipe Fustte

                                                                      English (KS3), History (KS3), Year 9 Form Tutor

                                                                      BA English as a Foreign Language (Argentina), Foundations of History Graduate Certificate

                                                                        Krishtee Gengan

                                                                        Biology (KS3 and GCSE), Horticulture (KS3), Year 9 Co-Form Tutor, SENCO

                                                                        MSc, (CNAA) MIBIOL, HND Applied Biology (Microbiology), Cert in Education

                                                                          Eileen Hussey

                                                                          Business Studies (GSCE), English (GCSE), English Literature (GCSE), SLT, Acting DSL, AHT-Curriculum

                                                                          BA English with minors in Business Administration & RE, PGCE, QTS, Diploma in Personnel Management, M. Ed Leadership and Management

                                                                            Kaz James

                                                                            PE (KS3 and GCSE), Interim Headteacher

                                                                            BSc, Applied Sports Science, PGCE, Msc & National Professional Qualification for Headship (NPQH), QTS

                                                                              Lorena Mahbena

                                                                              Spanish (KS3 and GCSE), Year 7 Co-form Tutor

                                                                              BA English/Spanish (Romania), Certificate in ESOL, MA TEFL, QTS

                                                                                Liubov Milis-Hopa

                                                                                English as an Additional Language, EAL Director

                                                                                BA MFL and Ancient History (South Africa), TEFL (South Africa), MA ELT

                                                                                  William Nalli

                                                                                  Citizenship (Year 8/9), Physics (KS3 and GCSE), Year 10 Form Tutor, STEM Faculty Lead, Mathematics Head, Exams Officer

                                                                                  BSc (Andhra), MSc (Andhra) BA in Education, QTS

                                                                                    Eric N’Guessan

                                                                                    Citizenship (Year 7), French (KS3 and GCSE), Keyboarding Skills (KS3), Year 8 Form Tutor, Data Manager

                                                                                    BA Business Information

                                                                                      Pastor Ray Patrick

                                                                                      Religious Studies, GCSE

                                                                                      BA Religion

                                                                                        Sharon Sinclair

                                                                                        Art (KS3 and GCSE), Religious Studies (KS3), Year 9 Form Tutor, Life Skills Faculty Head, Work Experience Co-ordinator

                                                                                        BA (Hons) Graphic Design & Image making, HND Computer Applications in Art & Design, Access to Art and Design, PGCE, QTS

                                                                                          Siamak Vakilpour

                                                                                          Computer Science (KS3 and GSCE), Citizenship Year 10/11

                                                                                          BSc Hons Computer Science , MSc in Software Methods for Digital Signals & Image Processing (DSIP)

                                                                                            Lara Venter

                                                                                            Mathematics, KS3 and GCSE, Year 7 Form Tutor

                                                                                            BSc Chemistry and Psychology (South Africa), PGCE (South Africa), QTS, AAT Level 4 Diploma